Ranking Szamponów do Zniszczonych Włosów

Ranking Szamponów do Zniszczonych Włosów

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.
Autorka rankingu:
Anna Łyżewska, Koszalin

Jak ożywić włosy suche i zniszczone?

Średnia prawidłowa zawartość wody we włosach wynosi 14% (zdrowe włosy są uwodnione w granicach od 12-18%). Konkretna wartość, charakterystyczna dla każdej osoby uzależniona jest od indywidualnych czynników fizycznych i kosmetycznych. Gdy spada poniżej optymalnej wartości, kosmyki stają się suche i zniszczone. To niestety krótka droga do łamania i wypadania. Dlatego, gdy zauważysz pierwsze objawy zwiastujące problemy, zacznij działać, by włosy nadrobiły straty i znowu pięknie wyglądały!

Określ przyczynę

Utrata wody przez włosy może mieć różne przyczyny. Najczęściej pod tym objawem kryje się zbyt częste mycie drażniącymi szamponami, niedostosowanymi do indywidualnych potrzeb, regularne farbowanie włosów, zbyt częste stosowanie suszarek, prostownic, wyeksponowanie włosów na promieniowanie słoneczne, negatywne oddziaływanie czynników środowiska. Zniszczone włosy mogą być również objawem poważniejszych chorób: niedoczynności tarczycy, niedożywienia, anoreksji, niedoczynności przytarczyc.

Znając przyczynę, masz szansę łatwiej poradzić sobie z suchymi i zniszczonymi włosami. Możesz ograniczyć zabiegi pielęgnacyjne, postarać się rzadziej prostować włosy, chronić je przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych (nosząc kapelusze i czapki oraz stosując kosmetyki z filtrem UV), używać dobrej klasy kosmetyków przeznaczonych dla włosów suchych i zniszczonych, na przykład Radia Shampoo.

Codzienna pielęgnacja

Na początek postaraj się odstawić większość kosmetyków do pielęgnacji włosów (żeli, pianek, lakierów oraz innych specyfików, które niepotrzebnie obciążają Twoje włosy – szczególnie tych mających w składzie alkohol). Postaraj się przez kilka dni kuracji pozostawiać fryzurę do samodzielnego wyschnięcia po myciu, bez poddawania jej zabiegom stylizacyjnym.

Nakładając szampon na skórę głowy (uprzednio go lekko mieszając z wodą), pozwól by piana sama spłynęła na włosy, w ten sposób je oczyszczając. Myj kosmyki w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Na koniec spłucz włosy chłodnym strumieniem, co pomoże w domknięciu łusek, przyczyniając się do uzyskania efektu – gładkiej i lśniącej fryzury.

Ważnym produktem, o którym nie powinnaś zapominać, jest odżywka. Po umyciu włosów nie bój się jej rozprowadzić na całej powierzchni włosów. Co wybrać? Do regeneracji naprawdę zniszczonych i suchych kosmyków używaj starannie dobranych preparatów, na przykład odżywki Radia Conditioner, pozostawiając ją przez parę minut na włosach, by substancje czynne mogły się wchłonąć i zadziałać na całą powierzchnię łodygi i cebulki włosów. Staraj się nie czesać mokrych włosów (poczekaj aż trochę podeschną). Jednak jeśli musisz rozczesywać włosy tuż po umyciu, rób to bardzo delikatnie przy użyciu drewnianej szczotki.

Umów się na wizytę do fryzjera i obetnij zniszczone, rozdwojone końcówki. Są one właściwie nie do uratowania. Oprócz tego, że źle wyglądają, to dodatkowo odbierają pasemkom wilgoć na całej ich długości, zabierając im szansę na regenerację. Obcinając końcówki, zapewniasz sobie możliwość odbudowy włosów oraz odżywienia ich na przygotowanych do tego kosmykach.

Maseczki

Na włosy suche i zniszczone warto nakładać maseczki, które odżywią kosmyki oraz pozwolą im powrócić do naturalnie pięknego wyglądu. Najlepiej sprawdzają się następujące składniki: olej rycynowy, kokosowy, jojoba, awokado, palmowy, olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek. Możesz wypróbować następujące specyfiki:

  1. pół szklanki olejku rycynowego w połączeniu z jednym żółtkiem oraz sokiem z cytryny. Wszystko należy wymieszać i nałożyć na włosy, następnie założyć czepek, ręcznik i poczekać godzinę po czym zmyć włosy (szamponem – jednak trzeba się przygotować na trudności z pozbyciem się całej mikstury). Można również z maseczką spać, zmywając ją po przebudzeniu. Na jaki efekt można liczyć? Mianowicie – gładkich, miękkich i lśniących włosów. Co może Ci przeszkadzać, na co możesz narzekać? Minusem jest czasami trudność w rozprowadzaniu tak przygotowanej maseczki.
  2. na wysuszone włosy doskonale podziała również miód – sam lub w połączeniu z którymś z wyżej wymienionych olejków.
  3. wiele cennych substancji ma awokado. By przygotować maseczkę, rozgnieć owoc, wymieszaj z trzema łyżkami gęstej śmietany, nałóż papkę na włosy i pozostaw na nich przez 30 minut.
  4. Warto wypróbować również płukanki; z kwiatu lipy, liścia lub korzenia prawoślazu. Dobre właściwości ma także płukanka z nagietka (dwie torebki nagietka zalej litrem wrzątku, pozostaw pod przykryciem. Płucz włosy ciepłym płynem).

Zobacz ranking najlepszych szamponów do zniszczonych włosów